NORDIC CUP RESULTS


Nordic Cup was arranged during the weekend of 27-28th of March, here are the results

Resultat Nordic Junior Cup

Pojkar 8-11 år -34 kg
1:a Daniel Mellado, Skift
2:a Lukas Jones Quartey, Nacka Dojo
3:a Pelle Larsson, Nacka Dojo

Pojkar 10-11 år -30 kg
1:a Dennis Bill, SKIFT
2:a Isac Sköld, Nacka Dojo
3:a Robin Vistam, Nacka Dojo

Pojkar 10-11 år -42kg
1:a Ludvig Sonnerud, Nacka Dojo
2:a Olof Trevin, SKIFT
3:a Adam Helin, Örebro

Pojkar 12-14 år -37kg
1:a Alfred Larsson, Nacka Dojo
2:a Sid Roos, Nacka Dojo
3:a Zacharias Sköld, Nacka Dojo

Pojkar 12-14 år -45 kg
1:a David Kreuger, Nacka Dojo
2:a Vilgot Larsson, Nacka Dojo
3:a Joakim Söderberg, Örebro

Flickor 10-14 år -40 kg
1:a Julia Bellander, SKIFT
2:a Wilma Wallberg, Nacka Dojo
3:a Julia Carlsson, Nacka Dojo

Pojkar 12-14 år -41 kg
1:a David Helin, Örebro
2:a Jack Rosenström, SKIFT
3:a Daniel Lagula, Nacka Dojo

Pojkar 12-14 år, -50 kg
1:a Daniel Faerk Mortensen, Roskilde/Danmark
2:a Mathias Tengstrand, SKIFT
3:a Julius Sonnerud, Nacka Dojo

Pojkar 15-16 år -60 kg
1:a Mikkel Willard, Hilleröd
2:a Emil Jensen, Ribe/Danmark
3:a Kevin Holmkvist, Nacka Dojo

Pojkar 15-16 år -66 kg
1:a Jakob Vase, Ribe/Danmark
2:a Thomas Sundgård, Hilleröd/Danmark
3:a Rasmus Nielsen, Hilleöd/Danmark

Pojkar 12-14 år -73 kg
1:a Francesco Lopalco, SKIFT
2:a Wiktor Helgesson, Örebro
3:a Isac Johansson, Ljungby

Pojkar 15-15 år -73 kg
1:a Olle Hiller, Wernamo
2:a Emil Middelboe, Hilleröd/Danmark
3:a Johannes Wojahn, Gävle

Pojkar 15-16 år +81 kg
1:a Jimmy Thyr, Gävle

Flickor 12-16 år -63 kg
1:a Charlotte Bayer
2:a Vivian Aagaard Thomsen, Bramming
3:a Johanna Sand, Nacka Dojo

Flickor 12-16 år -52 kg
1:a Isabelle Vistam, Nacka Dojo
2:a Michelle Marand, Nacka Dojo
3:a Malin Sehlstedt, Umeå
Bästa klubb:
1:a Nacka Dojo
2:a SKIFT
3:a Ribe/Danmark (på prisutdelningen sa vi Gävle vilket tyvärr var fel och vid en kontroll visade det sg att det var Ribe)
Deltagare: 84 st

——————————————————————————–
Resultat Nordic Cup 2010

ELITKLASS

-55 kg Damer
1:a Sara Widgren, Nacka Dojo
2:a Helena Edfeldt, Gävle

-62 kg Damer
1:a Sara Widgren, Nacka Dojo
2:a Helena Hugosson, Nacka Dojo
3:a Anna Knutssen, Kristiansand Norge

-70 kg Damer
1:a Helena Hugosson, Naca Dojo
2:a Veronica Kumlin, Linköping
3:a Caroline Lian, Nacka Dojo

-62 kg Herrar
1:a Christian Karlsson, NKC
2:a Henrik Madsen, Varberg Kampsport
3:a Mikkel Willard, Hilleröd/Danmark

-69 kg Herrar
1:a Alexander Ferm, SKIFT
2:a Jonas Mejborn, Fredriksberg/Danmark
3:a Fredrik Widgren, Nacka Dojo

-77 kg Herrar
1:a Simon Sköld, Nacka Dojo
2:a Lasse Munck, Ribe/Danmark
3:a Danny Mathiasen/Ribe/Danmark

-85 kg Herrar
1:a Joakim Wallberg, Nacka Dojo
2:a Tulle Edman, Nacka Dojo
3:a Lars Karlsson, Linköping
NYBÖRJARE
-55 kg Damer
1:a Charlotte Bayer, Ribe/Danmark
2:a Laura Vejlgaard, Ribe/Danmark

-70 kg Damer
1:a Angelica Purola, Samurai
2:a Heli Hietala, Borlänge
3:a Johanna Svavardottir, Växjö

-69 kg Herrar
1:a Jakob Hundeböll, Ribe/Danmark
2:a Rasmus Nielsen, Hilleröd/Danmark
3:a Jakob Vase, Ribe/Danmark

-77 kg Herrar
1:a Daniel Krieger, Samurai
2:a Tommy Langaker, Haugesund/Norge
3:a Ulf Pettersson, Borlänge

-85 kg Herrar
1:a Christian Waldmann
2:a Arvid Alm, IKSU
3:a Claes Andersson, Nacka Dojo

Bästa Fighter:
Tjejer: Helena Hugosson, Nacka Dojo
Killar. Mattias Willard, Hilleröd

Bästa domare:
Nico Christoforidis

Bästa Klubb:
1:a Nacka Dojo
2:a Ribe/Danmark
3:a Samurai

Deltagare: 76 st