FENIX BJJ RESULTS


Dynamix had fighters competing successful at Fenix BJJ tournament. Congratulations to everybody.

Results juniors

Grupp 1

1. Katarina Heger / Team Austria

2. Josefine Pulkinen / Stenungsunds Kampsportsakademi / Dynamix

3. George Damaj / Checkmat Malmö
Grupp 2

1. Daniel Norskov / CSA DK / Team Carvahlo

2. Daniel Wennström / Conde BJJ
Grupp 3 / Grupp 4

1. Angela Sterpu / Checkmat Malmö

2. Abdelaziz Obeh / Checkmat Malmö

3. Alex Andersson / Stenungsund Kampsportsakademi / Dynamix
Grupp 5

1. Rasmus Nolbratt / Nacka Dojo / Dynamix

2. Mads Tranholm Bruun / CSA DK / Team Carvahlo

3. Katarina Zanitser / Team Austria
Grupp 6

1. Mack Promanee / CSA DK / Team Carvahlo

2. Yousif Ahmad / Conde BJJ

3. Ylva Monwell / JJK Samurai / Dynamix
Grupp 7

1. Magumed Amirev / Växjö Jujutsuklubb/Dynamix

2. Kevin Ingvarsson / KFUM Fightzone / Checkmat

3. Emil Lyngbäck / CSA DK / Team Carvahlo
Grupp 8

1. Philipp Zanitzer / Team Austria

2. Filip Helgesson / Conde BJJ

3. Dilan Hamawander / Neves BJJ / Checkmat
Grupp 9

1. Fredrik Widgren / Nacka Dojo / Dynamix

2. Mark Svenningsson / Stenungsunds Kampsportsakademi / Dynamix

3. John Wikar / Helsingborgs Sportgymnasium
Grupp 10

1. Angela Sterpu / Checkmat Malmö

2. Klara Tornblad / Kaisho / Team Carvahlo

3. Isabel Vistam / Nacka Dojo / Dynamix
Grupp 11

1. Viktoria Zanghellini / Team Austria

2. Viggo Hjerpe / Stenungsunds Kampsportsakademi / Dynamix
Bästa klubb junior: Team Austria

 

 

Resultat seniorer

Damer – 60 kg

1. Katarina Zanitszer/ Team Austria

2. Klara Thornblad / Kaisho / Team Carvahlo

3. Sophia Sjölin / Fenix / Shooters MMA
Damer -64 kg

1. Ylva Monwell / JJK Samurai / Dynamix

2. Nadja Sjöström / Nässjö Grappling

3. Åsa Ingers / Ljungby Jujutsu
Damer – 69 kg

1. Ambar Villagran / Carlson Gracie Stockholm

2. Pannie Kianzad / Kaisho / Team Carvahlo
Herrar – 64 kg

1. Johan Emanuelsson / Gladius / Shooters MMA

2. Anton Toll / Växjö Jujutsuklubb/Dynamix
Herrar – 70 kg ( 11 deltagare)

1. Amin Afsan / Gladius / Shooters MMA

2. Hardy Haglund / KFUM Fightzone / Checkmat

3. Joel Moya / Conde BJJ
Herrar -76 kg  (29 deltagare)

1. Rasmus Borggren / Fightsport Köge DK

2. Emil Nilsson / Halmstad BJJ / Checkmat

3. Joel Löwenberg / Gladius / Shooters MMA
Herrar – 82,3 kg ( 24 deltagare)

1. Oskar Vinter / Gladius / Shooters MMA

2. Niklas Viljamaa / Fenix / Shooters MMA

3. Tomas Sandegård /Gracie Barra Majorna
Herrar – 88 kg (10 deltagare)

1. Sebastian Ilde / Stenungsunds Kampsportsakademi / Dynamix

2. Christopher Viebke / Hörby Budoklubb

3. Christoffer Linner / Nässjö Grappling / Checkmat
Herrar – 94,3 kg (8 deltagare)

1. Johan Linder / Conde BJJ

2. Christopher Danielsson / Neves BJJ / Checkmat

3. Stefan Johnsson / Nässjö Grappling / Checkmat
Herrar – 100 kg

1. Douglas Davidsson / Team Neves Lund / Checkmat

2. Niklas Zetterlund / Fenix / Shooters MMA

2. Jonas Carlsson Severinsen / Växjö Titans

2. Johan Amberntsson / Conde BJJ
Herrar + 100 kg

1. Patrik Lilja / Fenix / Shooters MMA

2. Magnus Carlsson / Stenungsunds Kampsportsakademi / Dynamix

3. Adam Zanders / Conde BJJ
Masters Purple

1. Martin Hederberg / Conde BJJ

2. Jakob Tallerfors / Växjö Titans
Masters Brown

1. Andres Taylor / Neves BJJ / Checkmat

2. Glen Melldén / Kaisho / Team Carvahlo
Damer blå – lila

1. Maxine Thylin / Nacka Dojo / Dynamix

2. Katarina Zantizer / Team Austria
Herrar blå – 64

1. Jimmy Öhman / Gladius / Shooters MMA

2.Bihn Son Lee / Gladius / Shooters MMA

3. Fernando Bernal / Fightzone Stockholm
Herrar  blå – 70 kg ( 8 deltagare)

1. Erik Svärd / Gladius / Shooters MMA

2. Apti Tadaev / Växjö Jujutsuklubb

3. Wael Jebril / Checkmat Malmö
Herrar blå – 76 kg ( 8 deltagare)

1. Carl Johnsson / Kaisho / Team Carvahlo

2. Niklas Söderberg / Checkmat Malmö

3. Erik Friberg / Kalmar Fightzone / Checkmat
Herrar blå – 82,3 kg (20 deltagare)

1. Torbjörn Lundén / Stenungsunds Kampsportsakademi / Dynamix

2. Martin Stoffregen / Arte Suave DK / Checkmat

3. Hampus Bergman / Gladius / Shooters MMA
Herrar blå -88,3 kg

1. Johan Persson / Kaisho / Team Carvahlo

2. Joel Claesson / Stenungsund Kampsportsakademi / Dynamix

3. Milan Bodhi Silva Mörck / CSA DK / Team Carvahlo
Herrar blå – 94,3 kg

1. Victor Zutow / Växjö Jujutsuklubb

2. Pavel Farias / Gladius / Shooters MMA

3. Joakim Musaka / A.V.A.M Malmö
Herrar – 100 kg / + 100 kg

1. Linus Pettersson / Stenungsunds Kampsportsakademi / Dynamix

2. Nic Barnö / Arte Suave / Checkmat

3. Danni Wolf / Fightsport Köge DK
ABSOLUTE BLUE

1. Linus Pettersson / Stenungsunds Kampsportsakademi / Dynamix

2. Danni Wolf / Fightsport Köge DK

3. Niklas Söderberg / Checkmat Malmö

 

Herrar – 70 purple

1. Wictor Dahlström / Hilti Uppsala

2. Siavash Kijani / Gladius / Shooters MMA

3. Karl Norlander / Gladius / Shooters MMA
Herrar – 76 kg purple

1. Martin Persson / Halmstad BJJ / Checkmat

2. Martin Hederberg / Conde BJJ

3. Antony Labbe / Stenungsunds Kampsportsakademi / Dynamix
Herrar – 88,3 kg purple

1. Kåri Gunnarsson / CSA DK / Team Carvahlo

2. Johannes Lundström / Hilti Uppsala

3. Jakob Tallefors /Växjö Titans
Herrar – 88,3 kg purple

1. Jimmie Lagerström / Gladius / Shooters MMA

2. Johan Gustavsson / Kalmar Fightzone / Checkmat
Herrar + 100 kg purple

1. Ibrahim Kaymak / Team Neves Lund / Checkmat

2. Tommy Alexandersson / Halmstad BJJ / Checkmat
ABSOLUTE PURLE

1. Jimmy Lagerström / Gladius / Shooters MMA

2. Ibrahim Kaymak / Team Neves Lund / Checkmat

3. Martin Hederberg / Conde BJJ
ABSOLUTE BROWN / BLACK

1. Sandro Viera / KFUM Fightzone / Checkmat

2. Martin Johansson / Växjö Titans

3. Andres Taylor / Team Neves Lund / Checkmat
Bästa klubb senior : Gladius / Shooters MMA